sme.sk

Vkladné knižky

Vkladná knižka je klasický spôsob sporenia, kedy si peniaze sporíme priamo v banke. Vkladná knižka je tzv. základný vkladový produkt bánk, je to forma cenného papiera, ktorý potvrdzuje náš vklad do banky. Vkladné knižky majú rôzne podmienky sporenia a hlavne vyberania nasporených peňazí. Porovnanie úrokov na vkladných knižkách vám pomôže nájsť najvýhodnejší vkladový produkt na trhu, v závislosti od vašich požiadaviek na výber alebo dostupnosť peňazí. Viac  

Vkladná knižka je cenný papier, ktorým preukážeme, že sme do banky vložili peniaze. Sporenie prostredníctvom vkladných knižiek podlieha zákonu o ochrane vkladov. Dnes možno vkladať peniaze na vkladné knižky v hotovosti v pobočkách banky, alebo prostredníctvom prevodu peňazí.

Vkladné knižky sa delia na dve základné skupiny:

  • bez výpovednej lehoty, kedy môžeme peniaze kedykoľvek vyberať bez sankčného poplatku
  • s výpovednou lehotou, kedy musíme banke vopred oznámiť termín výberu peňazí

Najčastejšie majú vkladné knižky výpovedné lehoty v trvaní 1, 3, 6, 12 a 24 mesiacov. V závislosti od zvolenej dĺžky sa odvíjajú úrokové sadzby. Všeobecne platí, čím dlhšia je výpovedná lehota, tým vyššie sú na vkladnej knižke úroky. Mnohé banky však umožňujú výber aj pred touto lehotou, ale zvyčajne za sankčný poplatok. Nie všetky banky poskytujú vkladné knižky na všetky zvyčajné výpovedné lehoty.

Vyberte si najvýhodnejšie úročenú vkladnú knižku

Vkladné knižky sú sporiace produkty, preto je pri výbere rozhodujúca výška úrokovej sadzby. Ak nepotrebujeme mať k peniazom okamžitý prístup, výhodnejšie sú vkladné knižky s výpovednou lehotou. Porovnajte si úroky vkladných knižiek podľa jednotlivých parametrov a svojich požiadaviek na sporenie. Ak chcete v prvom rade svoje úspory čo najviac zhodnotiť a nemusíte mať prístup k peniazom dlhšiu dobu, môžete získať výhodnejšie úročenie.

Pri výbere banky a najvýhodnejšej vkladnej knižky je vhodné si porovnať aj ďalšie podmienky vedenia vkladnej knižky. Banka môže účtovať poplatok za zriadenie a vedenie, úroky môže pripisovať jeden raz alebo viac krát ročne. Výhodou je tiež, ak banka umožní vopred zadať viacero výpovedných lehôt, prípadne výber bez pokuty do určitého času po uplynutí výpovednej lehoty a pod.

Ak máte záujem o sporenie a zhodnotenie peňazí vyplňte nezáväznú žiadosť.

Čo ponúkame?

  • výška vkladu už od 10 EUR
  • aj bez fixácie
  • úrokove sadzby od 0.01% do 0.9%